Google Seo
Buradasınız: Anasayfa / Neler Yapıyoruz?
Google SEO
Site İçi (Onpage) Optimizasyon ve Yapısı

Bizim kesin inancımız şudur ki; onpage (site içi) optimizasyon hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bu durum da aynı zamanda ufukta bir paradoksu işaret edeiyor; Teknik onpage SEO’su ihmal ediliyor ve doğrudan site dışı (ofpage) çalışma yapılıyor. Onpage optimizasyon için çeşitli ve mükemmel araçlar olmasına rağmen, artık bunlar profesyonel manuel bir optimizasyonun yerini tutmuyor ve bir uzmanın yerini alamıyor. Mike King teknik SEO ile ilgili “SEO Blogpost of the Year” makalesinde SEO’nun gelişimini yazdı. Bu makale ne yazık ki sadece İngilizce dilinde. Son zamanlarda mevcut olan yeni gelişmeleri gösteren harika bir makale.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi gelecek yıllarda, şimdi hiç olmadığı kadar önemli olacak. Bize göre; Google, sıralamayı her geçen gün artan şekilde yapay zekaya yaptırdığı için, iyi işleyen online mağazalar öne çıkıyor. Örneğin navigasyon menünüzün artık sadece SEO için optimize edilmiş olması yeterli değil, kullanıcının ilk bakışta belirli bir menü öğesinin arkasında ne olduğunu görebilmesi gerekir. Ve genel olarak da geçerli olan; diğer mağazalarda sizin hoşunuza gitmeyen her şey (sunum, ürün veya teslimat hakkında ki bilgi eksikliği) dolaylı olarak sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bir yandan Google'ın tarayıcı üzerinden değerlendirdiği olumsuz kullanıcı sinyalleri, diğer yandan da kullanıcı deneyimlerinden yakından etkilenir. Ve bu arada örneğin siteden çıkış sürecini optimize etmeniz dönüşüm oranınızı da artırır.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama 2018 yılında da, içerik önemli olmaya devam edecektir. Özellikle rakiplerinizle aynı veya benzer ürünleri satıyorsanız sizin daha da öne çıkmanız gerekiyor. Bu ilk başta markanızı iyi anlatan içeriklerle mümkün. Bununla birlikte içeriğin sadece oluşturulması yeterli değildir. Ben bu noktada her zaman severek okuduğum "Content Shock" konulu makaleyi hatırlıyoruz. Burada Mark Schaefer 2014 yılında içerik pazarlamanın geleceği hakkında çok kasvetli bir resim çiziyor. O kadar kötü olmasa da 2016 ve 2017 yılında, özellikle yeni kurulan şirketlerde ilk baştan itibaren içerik pazarlamanın yer aldığını söyleyebiliriz. Eğer herkes içerik pazarlaması üzerinde çalışsaydı bu durumun bir özelliği kalmazdı. Bu konuda takipte kalmak ve gelişimi izlemek gerekir. 2016 - 2017 yılında bilgi grafikleri tamamen yok olmuştu, YouTube hız kazanmıştı. Bakalım şimdi sırada ne var?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Bugün halen mobil konusunu konuşmaya gerek var mı? Artık bir sitenin mobil yapıya uygun yapılmış olması "güzel" dediğimiz bir şey değil, her sektörde mutlaka olması gereken bir şey. İyi işleyen bir mobil web siteye sahip olmayanların yalnızca mobil indekste olan görünürlüğü düşer. Ancak bu yakında Google'ın sahip olduğu tek indeks olacak, bu durum üç hafta önce açıklandı. Ama hepsi bu değil: Accelerated Mobile Pages (AMP - Hızlandırılmış mobil sayfalar) artıyor ve Google bunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tüm web siteleri için yaymak istiyor. Google AMP’yi tüm gücüyle yükseltmeye çalışıyor ve bu konuda inanılmaz bir politika sürdürüyor, galip gelecek mi zaman gösterecek. Google'ın ilerletmek istediği herşey iyi olmak zorunda değil. Örneğin; Google+ veya Authorship Markup, AMP haber portalları için çok yararlı olsa da burada da reklam gelirlerinin düşüşüyle ilgili şikayetler çoğalıyor. Yine de şu anda AMP için geliştirilen yeni özelliklerin hızı şaşırtıyor. Standart bir online mağaza tamamen AMP’ye dayalı olana kadar muhtemelen veri aktarım hızı ve teknolojisi o kadar ilerlemiş olacak ki buna artık gerek kalmayacak.

Panda ve Penguin: Artık büyük güncellemeler yok

Penguin de nihayet güncellendi ve kısmen dramatik sıralama değişiklikleri elde etmesiyle birlikte belki de bu son büyük güncellemesi oldu. Bu yılın başlarında uzun zaman önce geçerliliğini yitirmiş olsa da Pagerank durduruldu. Aynı zamanda Panda güncellemeleri artık çekirdek algoritmanın bir parçası ve büyük "yüklemeler" olmadan düzenli olarak güncellenmekte. Artık Google konuşmacıları tarafından gerçek güncellemeler hakkında giderek daha az bilgi veriliyor. Bazen bunların etkisi hafife alınıyor veya abartılabiliyor.

Biz 2018 yılında şunların öne çıkacağını düşünüyorum:
» Panda veya Penguin tarafından etkilenme olacaksa bu yalnızca birkaç tane web sitesi olur. Hatta bu durum hiç fark edilmeyebilir. Güncellemeler hakkında geniş tartışmalar da artık olmayacak.
» Google 2014 başlarında olduğu gibi yine büyük bir "cadı avına" çıksa da, bağlantı cezalandırmaları kapalı kapılar ardında yapacaktır.
» Her şey "akıcı" bir şekilde gerçekleşecek, Daha fazla ve sürekli sıralama değişiklikleri olacak.

SEO Gelişmeleri - 2018

Bence SEO alanında şu anda üç temel eğilim var:
1. SEO için devamlı olarak link inşası ile ilerlemek isteyenler. Bireyler ve ajansların bunu da tek strateji olarak belirlemesi, pratikte uygulaması ve satışını yapması.
2. Bütünsel online pazarlama alanında ilerleyip daha fazla uygulama yapanlar. Burada özellikle "gençler" yeni yıldızlar, Amazon, Facebook ve YouTube üzerinden satış yapanlar bulunuyor. SEO bunun için hala çok önemli, ancak diğer kanallar da oldukça önemli.
3. Sadece teknik SEO (danışmanlık) üzerine odaklanan ve sadece burada çalışanlar.
2017 yılında ikinci ve üçüncü grubun parlak bir geleceğe sahip olduğunu düşünüyorum ama birinci grup için daha zor olacak. Yeni kanalları da göz önünde bulunduranların neredeyse sonsuz imkanları var. Şimdilik çok kullanılmıyor ama sadece YouTube bile öyle bir kanal ki, çoğu şeyi halen çok kolay ve mümkün kılıyor. Ancak birey veya ajans olarak teknik uygulamacılar şu anda çok nadir ve umutsuzca her yerde araştırma yapıyor. SEO’nun çok iyi getirisi olduğunu gören büyük siteler teknik olarak sınırsız bütçeleme yapabilir ama diğer tüm siteler varlığını devam ettirmek için az yada çok bütçe ayırmak zorunda.

Sesli Arama (?)

Amazon Fire TV’mi ve PlaystationVR‘ımı artık ses komutları ile kullanabiliyoruz ve bunun ne kadar iyi çalıştığına şaşırıyoruz. Amazon Echo, Google Voice Search ve Siri artık daha fazla kullanılıyor. Ben 2018 yılında bu alanda büyük bir atılım olacağından emin değiliz. Öyle olsa bile: Voice Search kullanım tarzına baktığımızda hiç ticari konuların aranmadığı hemen fark ediliyor.

“Google bana saat 14.00’teki eğitimi hatırlat” bu gibi talepler elbette çok pratik ama SEO olarak genellikle optimize edilecek bir şey değil.

Yapay Zeka

2018 yılında ana konu yapay zeka olabilir. Sadece SEO alanında değil, genel olarak küçük şirketler bile Machine Learning yapıyor. Örneğin Searchmetrics (Google ile karşılaştırıldığında "küçük bir şirket") yeni araç olarak "içerik performansını" kendi inşa ettiği machine learning teknolojisini kullanıyor. CRM sistemleri yapay zeka ile başlıyor. Facebook, Google, Apple ve Windows artık bunlarla öne çıkmaya başlıyor.

Dikey arama motorları ve trafik kaynakları daha da önemli olacak Amazon, Youtube & diğerleri artık SEO alanına girdi. Bu yıl "Amazon SEO" konusunda kılavuzlar, PDF‘ler, blog gönderileri ve kurslar tam anlamıyla patladı. Ne tuhaf ki Amazon’dan da eski olan ve ikinci büyük arama motoru olmasına rağmen hiç kimse YouTube hakkında konuşmuyor. SEO açısından olmasa da online pazarlama açısından belirtmek gerekir ki artık genel olarak sadece arama sistemleri değil alternatif trafik kaynakları önem kazanacak.

Örneğin Pinterest tüm online mağazalar için tasarım ve dizaynın her alanında kesinlikle kaliteli bir trafik kaynağı. Ayrıca Facebook reklamları mutlak kaliteli, hedefe ulaşan ve nispeten uygun bir trafik kaynağı, bu alanda hala çok fırsat var! SEO Trendleri: Uzmanlar arasında anket 39 ABD'li uzman arasında yapılan Alamedaim’ın "SEO Trendler 2017" konulu bir araştırmasında büyük çoğunluk "mobil", "kaliteli içerik" ve "sesli arama" konularını ana trendler olarak gördüğünü gösterdi.

 

MUTLU MÜŞTERİLERİMİZİ YAKINDAN GÖRMEK İSTERMİSİNİZ?